Fizjoterapia przedstartowa sportowców - Rehabilitacja Wrocław - Centrum rehabilitacji, masażu, treningu personalnego | RehaFit Wrocław
potylicy
Bóle głowy w okolicy potylicy
21 lipca 2022
Trening funkcjonalny
Trening funkcjonalny-wszystko, co musisz wiedzieć
10 sierpnia 2022
potylicy
Bóle głowy w okolicy potylicy
21 lipca 2022
Trening funkcjonalny
Trening funkcjonalny-wszystko, co musisz wiedzieć
10 sierpnia 2022

Na pewno przygotowanie sportowców profesjonalistów i amatorów będzie się różniło, ale w obu przypadkach przygotowanie do startu będzie bardzo ważne!

Profesjonaliści zazwyczaj dzięki swojemu doświadczeniu w startach/meczach już zazwyczaj wiedzą jak organizm reaguje przed zawodami.
U amatorów – zwłaszcza początkujących będzie to trudniejsze, dlatego, że muszą poznać, w jaki sposób ich organizm reaguje przed startem.

Jednak w przypadku ogólnych zasad fizjoterapii i odnowy biologicznej przed startem poza specyfiką danego profesjonalnego sportu jest podobnie!

Kiedy zacząć?

Przygotowanie pod kątem fizjoterapii powinno się planować długo przed startem. Nie będzie dobrym rozwiązaniem rozpoczęcie leczenia wcześniejszych przewlekłych kontuzji tuż przed startem. Chyba że wydarzy się nagła sytuacja, która utrudni Ci start w zawodach- do oceny fizjoterapeuty lub/i lekarza będzie należało czy start w danej dyscyplinie sportu nie spowoduje pogorszenia stanu narządu ruchu i zdrowia.

Jeśli borykasz się z dolegliwościami bólowymi podczas treningu – a wiesz, że na horyzoncie są zawody, nie czekaj do ostatniej chwili. Jest duża szansa, że da się jeszcze temu zadziałać. Od fizjoterapeuty dostaniesz również wskazówki jak sobie z tym radzić tuż przed startem.

Jaki rodzaj masażu/ terapii wybrać?

Jeżeli borykasz się aktualnie z dolegliwościami bólowymi, które nie pozwalają Ci trenować do ostatnich tygodni w zawodach/meczu wybierz terapię leczniczą. Wtedy fizjoterapeuta będzie mógł wprowadzić odpowiednią terapię, aby jak najszybciej (w miarę możliwości, po ustaleniu, że rodzaj dolegliwości na to pozwala) przywrócić Ci możliwość trenowania. Terapia będzie dobrana do rodzaju jednostki chorobowej.

Wybierz masaż sportowy, jeżeli czujesz zmęczenie, uczucie ciężkości nóg lub kiedy chcesz się zregenerować po treningu.

Możesz wybrać również masaż relaksacyjny, jeżeli czujesz stres przedstartowy i ogólne napięcie w ciele związane ze stresem.

Kiedy ostatnia terapia/masaż?

Ostatnią terapię/ masaż najczęściej stosuje się około tygodnia przed startem, lecz jest możliwość odbycia wizyty także około 3-4 przed startem. Warunkiem jest jednak wykonanie 1 lub 2 dni po wizycie jednostki treningowej o niewielkiej objętości celem odzyskania osobniczego tonusu mięśniowego. Jeżeli standardowo nie korzystasz z fizjoterapii i masażu, tym bardziej nie próbuj tego pierwszy raz tuż przed swoim startem. Wtedy będziesz miał pewność, jak Twój organizm zareaguje – czy będziesz czuł duże zmęczenie, czy też poczujesz “lekkość”.

Jedyną ewentualnością jest, kiedy na kilka dni przed startem wydarzy się coś niekontrolowanego, nagły ból utrudniający uprawianie danej dyscypliny sportu, wtedy umów się na wizytę, fizjoterapeuta pomoże Ci ocenić sytuację.

W innych wypadkach zasada brzmi: nie próbuj nic nowego przed startem 🙂

Pamiętaj, że ważne są także 1-2 dni przed zawodami. Ostatnie dni będą się różniły czy Twój start będzie krótki, czy długotrwały oraz w jakiej dyscyplinie sportu startujesz, tym jak reagujesz na stres przedstartowy oraz co sprawia, że go odreagowujesz. Jeśli trenujesz amatorsko, pomocne może być także rozważenie zmniejszenie obciążenia w pracy. Nastaw się pozytywnie na cel! Zadbaj o dobry wypoczynek, ale nie wprowadzaj organizmu w stan całkowitego bezruchu. Jeśli rozciągasz się przed – niech to będzie rozciąganie dynamiczne. Oczywiście dopilnuj odpowiedniego żywienia i nawadniania (!zwróć uwagę sezon letni!). Na koniec zadbaj o rozgrzewkę zaraz przed startem!

Im więcej startów na koncie tym jesteś bardziej świadomy, jak Twój organizm reaguje przed startem i będziesz gotowy na różne ewentualności!

Materiał przygotowała nasza fizjoterapeutka Agnieszka. 

Na naszym kanale YouTube znajdziesz film, w którym pokazujemy metody fizjoterapii sportowej.

Jesteś sportowcem? Te artykuły również mogą Ci się przydać: